Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak właściwie przeprowadzić wstępne konsultacje rynkowe

30 marca 2021 | Dobra Administracja | Konrad Dyda, Jacek Kosiński

Polskie – niestety niewielkie doświadczenia - pokazują, że partnerstwo publiczno-prywatne jest dużo bardziej efektywnym sposobem realizacji zadań publicznych, niż tradycyjne rozwiązania. Przekłada się ono wyraźnie na poziom satysfakcji społeczeństwa.

Przygotowanie i realizacja partnerstwa jest dużym wyzwaniem. Początkiem zawsze powinno być solidne rozeznanie rynku.

Jaka podstawa prawna

Tymczasem ustawodawca dla tego rodzaju niezbędnych działań nie wskazał jednoznacznie określonej podstawy prawnej. W nowym Prawie zamówień publicznych wprowadzono instytucję wstępnych konsultacji rynkowych, których podstawowym celem jest prawidłowe przygotowanie postępowania oraz poinformowanie potencjalnych wykonawców o planowanym zamówieniu. Jednak nadal nie wiadomo, w jakim trybie ma być wybierany partner prywatny. To z kolei powoduje wątpliwości, czy przed rozpisaniem procedury prowadzącej do wyboru partnera w ogóle można stosować instytucje z Prawa zamówień. A więc, w jaki sposób podmiot publiczny – który zawsze działa na podstawie i w granicach prawa – może rozpoznać rynek, pozyskując wstępne informacje, które pozwolą mu właściwie przygotować postępowanie? Wbrew pozorom wstępne konsultacje są najlepszym i w pełni zgodnym z prawem rozwiązaniem.

Warto wiedzieć

Nowe Prawo zamówień publicznych w art. 84 daje zamawiającemu możliwość przeprowadzenia tzw. wstępnych konsultacji rynkowych, które zastąpiły instytucje dialogu technicznego. Ich celem jest przygotowanie postępowania oraz poinformowanie potencjalnych wykonawców o planach zamawiającego i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11925

Wydanie: 11925

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament