Być usłyszanym bez narażania życia
Od 1 grudnia 2020 r. cudzoziemcy z wizami humanitarnymi mają prawo ubiegać się o zezwolenie na pracę w naszym kraju.
Zodnie z definicją wypracowaną na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego w listopadzie 2018 r. wizy humanitarne są chronionymi procedurami wjazdowymi mającymi na celu zaspokojenie indywidualnych lub zbiorowych potrzeb w zakresie ochrony w krajach trzecich. Państwa mogą z nich korzystać, aby umożliwić osobom potrzebującym legalny i bezpieczny dostęp do ochrony. Hiszpański polityk i prawnik Juan Fernando López Aguilar nazwał wizę humani-tarną „prawem do bycia usłyszanym bez narażania życia".
W aktualnej sytuacji po taką ochronę najczęściej sięgają prześladowani przez reżim Łukaszenki Białorusini, dla których zmiana ta jest szczególnie istotna.
– Rzeczywiście, obowiązująca ułatwiła podejmowanie pracy w Polsce niektórym cudzoziemcom – objaśnia radca prawny Anna Telec, była sędzia Sądu Okrę-gowego w Warszawie odwoławczego Wydziału Pracy. –Zgodnie ze zmodyfikowanym art. 87 ust. 1 pkt 12 lit. a) ustawy o promocji zatrudnienia, cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli posiada zezwolenie na pracę oraz przebywa na terytorium Polski na podstawie wizy, z wyjątkiem wizy wydanej w celu turystycznym lub w celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta