Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

„Adwokatura Zasłużonym”

30 marca 2021 | Prawo co dnia | Jacek Trela

W 2020 r. Naczelna Rada Adwokacka przyznała prestiżową odznakę Adamowi Zagajewskiemu. Swoją twórczością zaświadczał, jak ważna jest wolność każdego człowieka i całych społeczeństw.

Adam Zagajewski – poeta, prozaik – zmarł w niedzielę 21 marca, wieczorem. Był artystą, który wiedział, jak ważnym elementem życia społecznego, mającym istotny wpływ na bieg spraw społecznych i ludzkich, jest prawo. Widział i rozumiał prawo tak szeroko, jak tylko może widzieć i rozumieć je ktoś kierujący się potrzebami jednostki, godności ludzkiej i szczęścia człowieka.

Gwarancje życia w wolności były dla Adama Zagajewskiego spoiwem tkanki społecznej, czemu najpełniejszy wyraz dał w eseju „Solidarność i samotność". Sam boleśnie doświadczył tego rozdźwięku między stanem wspólnej radości wielu a stanem samotności, kiedy po wiośnie „Solidarności" w 1982 r. znalazł się samotny w Paryżu. W mieście, które na każdym kroku, przez historyczne odniesienia do powstania listopadowego i Wielkiej Emigracji po powstaniu, przypominało mu o Polsce, pogłębiało tęsknotę i poczucie samotności.

Był uczestnikiem i obserwatorem życia społecznego zarówno...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11925

Wydanie: 11925

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament