Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas gra przeciw Nord Stream 2

30 marca 2021 | Świat | Jędrzej Bielecki
Antony Blinken rozmawiał w ubiegłym tygodniu z szefem MSZ Niemiec Heiko Maasem.  Ale szczegółowych rozmów o warunkach uruchomienia Nord Stream 2 nie podjęto
źródło: POOL/AFP
Antony Blinken rozmawiał w ubiegłym tygodniu z szefem MSZ Niemiec Heiko Maasem. Ale szczegółowych rozmów o warunkach uruchomienia Nord Stream 2 nie podjęto

Wybory do Bundestagu mogą wyłonić rząd wrogi gazociągowi. A Biden wciąż nie oferuje Niemcom kompromisu.

 

A te wybory są już we wrześniu. W Berlinie jeszcze niedawno panowało przekonanie, że wraz z odejściem Donalda Trumpa wszystko zmieni się na lepsze. Także w sprawie Nord Stream 2.

– Mam wrażenie, że dla Antony'ego Blinkena nałożenie sankcji nie jest najlepszym sposobem na rozwijanie kontaktów z sojusznikami. Ufamy mu – mówił w lutym o nowym sekretarzu stanu USA deputowany CDU Andreas Nick.

W Berlinie dużym wzięciem cieszyła się wówczas stara książka szefa dyplomacji USA „Sojusznicy przeciw sojusznikom: Ameryka, Europa i kryzys gazociągu syberyjskiego", w której dowodził on, jak dobrze się stało, że Ronald Reagan na początku lat 80. ubiegłego wieku w końcu pogodził się z powstaniem innego rosyjskiego rurociągu tłoczącego surowiec do zachodniej Europy. Niemcy byli przekonani, że to jest klucz do zrozumienia strategii ekipy Joe Bidena.

Jednak rozmówcy „Rzeczpospolitej" nad Szprewą przyznają dziś coś całkiem innego: „Już wiemy, że obecna administracja jest w takim samym stopniu przeciwna Nord Stream 2, co poprzednia".

Ale nawet i to może okazać się eufemizmem. Trump mimo ostrej retoryki dopiero 19 stycznia, na dzień przed opuszczeniem Białego Domu, wprowadził konkretne sankcje wobec konsorcjum budującego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11925

Wydanie: 11925

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament