Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez pracy w czasie odpoczynku

15 kwietnia 2021 | Kadry i Płace | Katarzyna Kalata

Jeżeli pracownik zawiera kilka umów o pracę z tym samym pracodawcą, minimalny okres odpoczynku dobowego należy stosować do wszystkich umów łącznie.

 

Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 17 marca 2021 r. (w sprawie C-585/19 Academia de Studii Economice din Bucureşti / Organismul Intermediar pentru Programul Operaţional Capital Uman –Ministerul Educaţiei Naţionale). Oznacza on zmiany dla pracowników i pracodawców.

11 godzin przerwy

Kodeks pracy reguluje, ile powinien wynosić minimalny dobowy odpoczynek od pracy – jest to co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w dobie pracowniczej. Doba pracownicza to zaś kolejne 24 godziny, zaczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę.

Jedna firma, kilka umów

Kodeks pracy nie wyklucza możliwości podpisania dwóch lub więcej umów o pracę z jednym pracodawcą. Takie dodatkowe zatrudnienie, na podstawie kolejnej umowy o pracę, nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak przedmiotem tych umów musi być praca innego rodzaju. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11938

Wydanie: 11938

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament