Bez pracy w czasie odpoczynku
Jeżeli pracownik zawiera kilka umów o pracę z tym samym pracodawcą, minimalny okres odpoczynku dobowego należy stosować do wszystkich umów łącznie.
Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 17 marca 2021 r. (w sprawie C-585/19 Academia de Studii Economice din Bucureşti / Organismul Intermediar pentru Programul Operaţional Capital Uman –Ministerul Educaţiei Naţionale). Oznacza on zmiany dla pracowników i pracodawców.
11 godzin przerwy
Kodeks pracy reguluje, ile powinien wynosić minimalny dobowy odpoczynek od pracy – jest to co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w dobie pracowniczej. Doba pracownicza to zaś kolejne 24 godziny, zaczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę.
Jedna firma, kilka umów
Kodeks pracy nie wyklucza możliwości podpisania dwóch lub więcej umów o pracę z jednym pracodawcą. Takie dodatkowe zatrudnienie, na podstawie kolejnej umowy o pracę, nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak przedmiotem tych umów musi być praca innego rodzaju. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta