Zagraniczne firmy mają problem z wdrożeniem PPK
W najbliższym czasie ostatnia grupa pracodawców musi zawrzeć umowy o zarządzanie i prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych. Jednak część firm zagranicznych nie ma wymaganego w tym celu numeru NIP.
Do 23 kwietnia 2021 r. pracodawcy, którzy do tej pory nie byli do tego zobowiązani, powinni zawrzeć umowy o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi (PPK). Natomiast 10 maja 2021 r. upływa termin na podpisanie drugiej umowy w ramach wdrażania PPK – o prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych.
Wdrożenie w przedsiębiorstwie pracowniczego planu kapitałowego wymaga od pracodawcy szeregu czynności. Podpisanie umów o zarządzanie i prowadzenie PPK poprzedza wybór – w porozumieniu z przedstawicielami pracowników – odpowiedniej instytucji finansowej, której pracodawca powierzy wskazane czynności.
Obowiązek uruchomienia
O ile uczestnictwo w PPK jest dla pracowników dobrowolne, o tyle zawarcie umowy o zarządzanie PPK jest obowiązkiem pracodawcy, nawet jeśli wszyscy zatrudnieni rezygnują z uczestnictwa w PPK. Pracodawca powinien więc umożliwić uczestnictwo w PPK, by w każdej chwili pracownik mógł przystąpić do tej formy oszczędzania. Uchybienie tym obowiązkom zagrożone jest karą grzywny.
Obowiązek wdrożenia PPK ciąży również na pracodawcach zagranicznych, którzy zatrudniają w Polsce pracowników – nie tylko na podstawie umowy o pracę, ale także w oparciu o umowy cywilnoprawne. Nowe obowiązki często spotykają się z niezrozumieniem zagranicznych pracodawców. Niektóre podmioty zagraniczne posiadają w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta