Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypadek w domu: wiara na słowo nie wystarczy

15 kwietnia 2021 | Kadry i Płace | Martyna Dziedzic Agnieszka Bonikowska

Na oględziny miejsca wypadku, którym jest mieszkanie pracownika, musi on wyrazić zgodę. Jeżeli jednak odmówi, może to skutkować nieuznaniem zdarzenia za wypadek przy pracy.

 

Zdaniem autorki

Podstawą do ustalenia prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadku przy pracy są ustalenia i wnioski zawarte w zatwierdzonym protokole powypadkowym. Ich dokonanie może być znacznie utrudnione w razie wypadku przy pracy zdalnej, zwłaszcza gdy pracownik odmówi pracodawcy wejścia do domu i przeprowadzenia oględzin.

Oględziny miejsca wypadku mogą mieć zasadnicze znaczenie dla oceny, czy dane zdarzenie stanowi wypadek przy pracy. Pozwalają też uzyskać pełniejszy obraz okoliczności zdarzenia i skonfrontować je z wyjaśnieniami pracownika. Pracownik powinien zatem liczyć się z konsekwencjami utrudnienia ustalenia przyczyn i okoliczności zdarzenia w postaci nieuznania go za wypadek przy pracy.

Odpowiedzialność pracodawcy za warunki pracy

Pracodawca odpowiada za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy pracownika niezależnie od miejsca świadczenia przez niego obowiązków – czyli zarówno gdy pracuje on w zakładzie, jak i w domu. Pandemia nie zmieniła tych zasad. Zatem pracodawca może ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą także wtedy, gdy pracownik dozna szkody na skutek wypadku w swoim domu. Bardzo istotne jest więc nie tylko właściwe przeprowadzenie postępowania powypadkowego, ale także podjęcie działań już wcześniej, aby zminimalizować ryzyko wypadku i zapewnić sobie możliwość weryfikacji wyjaśnień...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11938

Wydanie: 11938

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament