Kontrola i nadzór nie tylko przy etacie
Podporządkowanie zatrudniającemu nie stanowi przesłanki właściwej tylko stosunkowi pracy. W samych stosunkach pracy istnieje szereg sytuacji, w których nie występuje taki element zależności pracownika. Zatrudnienie rozumiane jest więc szeroko, ze względu na różne formy świadczenia pracy i zarobkowania. Oznacza to, że umowa zlecenia nie wyłącza określonej kontroli i podporządkowania zatrudniającemu.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 21 stycznia 2021 r. (III PSKP 3/21).
W komentowanej sprawie były pracownik po pewnym czasie przerwy w zatrudnieniu na stanowisku handlowca rozpoczął ponownie zatrudnienie u swojego byłego pracodawcy. Tym razem jednak strony nie zawarły umowy o pracę, a umowę zlecenie. Zakres obowiązków na podstawie umowy zlecenie różnił się od obowiązków na podstawie umowy o pracę. W myśl nowej umowy zleceniobiorca miał nawiązywać kontrakty handlowe z kontrahentami na najem sprzętu i maszyn. Różnica względem uprzednio wykonywanej pracy polegała na tym, że do obowiązków na etacie należały również czynności techniczne związane z wynajmem czy przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Zleceniobiorca musiał jedynie składać cotygodniowe raporty z wykonanych zadań. Przy wykonywaniu zlecenia mężczyzna korzystał z udostępnionego mu przez zleceniodawcę sprzętu oraz samochodu.
Po rozwiązaniu umowy zlecenie zleceniobiorca złożył do sądu pozew z żądaniem ustalenia, że łącząca go ze zleceniodawcą umowa w rzeczywistości miała charakter umowy o pracę. W związku z tym wnosił o zasądzenie na jego rzecz wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta