Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma exit tax przy transgranicznym połączeniu

26 kwietnia 2021 | Podatki i księgowość | Paweł Janiak

Połączenie spółek z różnych państw UE może budzić wątpliwości wspólników w zakresie podatku od niezrealizowanych zysków. Fiskus uważa jednak, że dotyczące go przepisy nie znajdują tu zastosowania.

 

Konsekwencje podatkowe transgranicznego połączenia zostały określone w Dyrektywie Rady 2009/133/WE z 19 października 2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego. Zgodnie z postanowieniami dyrektywy 2009/133, łączenie, podział lub wydzielenie powinno być neutralne podatkowo dla podmiotów biorących w nim udział.

Niemniej jednak, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT za przychód podatkowy uważa się ustaloną na dzień łączenia wartość majątku spółki przejmowanej otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną. Przepisy ustawy o CIT przewidują tu dwa zwolnienia.

Dwa zwolnienia...

Zgodnie z art. 12 ust 4 pkt 3e ustawy o CIT z przychodów podatkowych należy wyłączyć wartość majątku spółki przejmowanej otrzymanego przez spółkę przejmującą, odpowiadającą wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych. Jednocześnie, na podstawie art. 12 ust 4 pkt. 3f ustawy o CIT, wyłączeniu z przychodów podlega także wartość majątku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11947

Wydanie: 11947

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament