Potrzeba globalnej współpracy
O wyzwaniach związanych ze zmianami klimatu rozmawiano podczas debaty „Jak samorządy przyłączają się do walki z kryzysem klimatycznym?".
Jednym z gości debaty była prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która już na wstępie zaznaczyła, że efektywna walka ze zmianami klimatu nie jest możliwa bez współpracy rządów z samorządami.
– Klimat nie ma granic, obejmuje cały świat i nie zmienia się w oparciu o poglądy polityczne. Władze lokalne muszą być motorem napędowym proklimatycznej machiny. Dlatego zabiegamy o fundusze; o to, by Krajowy Plan Odbudowy i zwiększenie odporności funkcjonowały w oparciu o obiektywne, przejrzyste i niepolityczne mechanizmy. Ponadto fundusze unijne w nowej perspektywie muszą być rozdysponowane sprawiedliwie i proporcjonalnie. Czuję pewne obawy w tej kwestii, gdy patrzę na to, co dzieje się w tej chwili na scenie politycznej w zakresie prac nad KPO – podkreśliła.
W drodze do dekarbonizacji
Podczas debaty poruszono także temat odchodzenia od węgla. Dyskutowano o tym, czy realną perspektywą jest odejście od węgla do 2049 r. Zdaniem Romana Szełemeja, prezydenta Wałbrzycha, dekarbonizacja nastąpi znacznie wcześniej, niż się wydaje: do 2030 r. – Region wałbrzyski przez kilkaset lat był silnie związany z węglem i jego przeróbką. Wraz z innymi samorządowcami z 50 gmin podpisaliśmy w ubiegłym roku wspólną deklarację „Dekarbonizacja 2030". Do 2030 r. na obszarze wałbrzyskim w ogóle nie będzie węgla wykorzystywanego do celów ciepłowniczych czy energetycznych. Działamy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta