Uczelnie bardzo otworzyły się na współpracę z firmami
Dzisiaj praktycznie każda uczelnia szuka drogi prowadzącej do zbliżenia się do przemysłu i wykorzystania jego know-how i doświadczenia – mówi Ewa Mikos-Romanowicz, dyrektor ds. Governmental Affairs & Rozwoju Biznesu w Siemens Polska. MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z SIEMENS
Według najnowszego badania Bilansu Kapitału Ludzkiego polscy absolwenci coraz lepiej oceniają swoje uczelnie pod względem przygotowania do rynku pracy, do oczekiwań firm. Czy Siemens, jako pracodawca potwierdza te opinie; czy faktycznie młodzi inżynierowie zaraz po studiach są w stanie zacząć od razu pracę?
Bardzo wiele zależy od tego, czy dany absolwent angażował się podczas studiów w praktyki i programy stażowe, czy zdobywał praktyczną wiedzę. Jeśli nie ma tego zaplecza w postaci udziału w programach stażowych, to wdrożenie absolwenta, który podejmuje pierwszą pracę, zajmuje około roku. Dopiero wtedy staje się pełnowartościowym pracownikiem.
Czyli sam udział w praktykach obowiązkowych na kierunkach technicznych niewiele daje?
To kwestia nie tylko praktyk studenckich, ale także elementów praktycznych w programach nauczania. Do niedawna nie tylko ze strony studentów, ale również samych przedstawicieli uczelni dochodziły do nas sygnały, że tej praktyki w nauczaniu brakuje. Dlatego też wspólnie z trzema uczelniami powołaliśmy już przed kilkunastoma laty Akademie Siemensa. Tam do obowiązkowego programu nauczania dołożyliśmy więcej elementów związanych z praktyką, w tym np. Siemens Mechatronic Systems Certification Program (SMSCP) czy sterowniki swobodnie programowalne (PLC). Nasze Akademie, które są wkomponowane w program...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta