Nie będzie powrotu do dawnych biur
Wymuszone przez pandemię masowe przejście na zdalną pracę wywołało głębokie zmiany nie tylko w komunikacji w firmach, ale także w podejściu do organizacji zadań, rekrutacji, zarządzania ludźmi i motywacji pracowników.
Po ponad roku życia z Covid-19 pracodawcy i pracownicy są zgodni: nawet po pokonaniu pandemii, powrotu do dawnej normalności już nie będzie. O ile jeszcze wydawało się to możliwe latem 2020 r., gdy w wielu firmach przygotowywano strategie wznawiania pracy w biurach, to obecnie już niemal powszechnie jako model przyszłości wskazywana jest praca hybrydowa.
– Pandemia nie jest krótkotrwałą katastrofą, jak powódź czy huragan, po której wszystko wraca do normy. Zmieni na stałe sposób naszego myślenia o pracy, o przywództwie, o biurach. Ktoś, kto nie zdaje sobie jeszcze w tego sprawy, będzie miał problem – przewiduje John Guziak, partner i lider ds. kapitału ludzkiego w firmie Deloitte Polska.
Według jej badań, już pod koniec zeszłego roku 66 proc. pracowników na świecie było przekonanych o trwałych zmianach w podejściu do pracy.
Gotowość pracowników
Według badania firmy PwC – które w lutym tego roku objęło 32,5 tys. aktywnych zawodowo osób z 19 krajów, w tym 2 tys. z Polski – jedynie 9 proc. pracowników, którzy są w stanie wykonywać swoje obowiązki zdalnie, chciałoby na stałe wrócić do biura. Zdecydowana większość, bo 72 proc. badanych na świecie, i jeszcze więcej (77 proc.) w Polsce jako idealny sposób pracy w przyszłości wskazało model hybrydowy łączący home office z pracą w biurze. Bardzo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta