Hakerzy też popełniają błędy
Trzeba przejść do ofensywy i zacząć podsuwać atakującemu fałszywe informacje, żeby zmusić go do oczekiwanej reakcji. Zamiast tego wciąż poszukiwane są „ofiary" ataku – mówi Przemysław Krejza, ekspert informatyki śledczej.
Atak hakerów objął nie tylko prywatną skrzynkę mejlową ministra Michała Dworczyka, ale też – co potwierdziła ABW – system poczty elektronicznej Sejmu. Hakerzy logowali się do sejmowej poczty kilkunastu posłów. Jak to zmienia obraz afery mejlowej?
W świetle informacji znanych obecnie w związku z „aferą Dworczyka" wygląda na to, że skala kompromitacji – a tak nazywamy tego typu zdarzenia – jest coraz większa. W dalszym ciągu nie zrealizowano zadania związanego z tzw. „powstrzymaniem", czyli zatrzymaniem ataku i zapobieżeniem dalszym stratom. Z całą pewnością nie zostały podjęte odpowiednie kroki w tym kierunku, skoro fakt logowania na skrzynki sejmowe został teraz potwierdzony przez ABW, było to możliwe już wcześniej. Przedstawione okoliczności wskazują również, że zabezpieczenia sejmowe – oby tylko tam – są niewystarczające.
Czy to efekt wykradzenia haseł do logowania się do poczty, czy raczej przebiegła zmasowana akcja?
Istnieje prawdopodobieństwo, że nie mamy już do czynienia z „kradzieżą haseł", ale ze szkodliwym oprogramowaniem, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta