Sztuczna inteligencja też ogląda Euro
Optymalne ustawienie drużyny, wyselekcjonowanie najlepszych zawodników pod daną taktykę, wyszukanie piłkarskich talentów czy przewidzenie ewentualnej kontuzji to zadania, które od trenerów i skautów przejmują nowe technologie.
Wydawało się, że zgodnie z dewizą trenera Kazimierza Górskiego: „piłka jest okrągła, a bramki są dwie" – futbol to dość prosta dyscyplina. W czasach nowych technologii ta reguła jednak nie jest już tak oczywista. Do gry wchodzą bowiem algorytmy, które wywracają sportowy świat do góry nogami.
Kto wygra mecz? Analityka danych
Technologiczny postęp wdziera się właśnie do piłki nożnej, która nie zmieniała się od dekad. Dokładnie 61 lat temu we Francji rozegrano pierwszy Puchar Narodów Europy. Wygrał wówczas Związek Radziecki, pokonując w finale Jugosławię. Choć oba państwa to już historia, same zawody trwają praktycznie w tej samej formie. Prawie. Na Euro 2020 po raz pierwszy na tym turnieju zastosowano bowiem w systemie wideo asystenta sędziego (VAR). Ale na „zapleczu" tej dyscypliny, a także sportu zawodowego w ogóle, zachodzi prawdziwa rewolucja. A stoją za nią startupy. Dzięki ich nowatorskim rozwiązaniom zmienia się sposób, w jaki skauci wyszukują najzdolniejszych graczy, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta