Jak bezgotówkowa jest Polska
Grażyna Ciurzyńska, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z FUNDACJĄ POLSKA BEZGOTÓWKOWA
Tak jak dostęp do internetu jest dziś jednym z wyznaczników nowoczesnej gospodarki, tak i infrastruktura płatności bezgotówkowych jest jednym z jej wskaźników – pisze Grażyna Ciurzyńska, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Im lepsza jej jakość i większa dostępność dla obywateli i przedsiębiorców, tym wyższy poziom rozwoju kraju. Nie oznacza to, że nowoczesność doprowadzi do jakiegokolwiek ograniczenia swobody. Przeciwnie, prawdziwy sukces to możliwość wyboru między płatnością bezgotówkową a tradycyjną.
W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić, że przedsiębiorca czy pracownik administracji publicznej nie ma dostępu na przykład do infrastruktury telefonii komórkowej. Tymczasem w dalszym ciągu nie wszyscy właściciele firm posiadają terminal płatniczy czy dostęp do internetu. Narodowy Bank Polski podaje, że w Polsce (według danych za I kwartał 2021 r.) funkcjonuje prawie 1,038 mln terminali. To oznacza, że na tle krajów Unii Europejskiej Polska znajduje się poniżej średniej – z 27,1 terminala na 1000 mieszkańców, gdzie średnia w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta