Zadowolona mina szatniarza
Sprawy odszkodowawcze należą do skomplikowanych i czasochłonnych i w tym znaczeniu nowelizacja k.p.a. oznacza ograniczenie skutecznego wyrównania szkody.
Kilkanaście dni temu Sejm uchwalił zmianę kodeksu postępowania administracyjnego. Obecnie ustawa znajduje się w Senacie. Zmiana dotyczy art. 156 i 158 k.p.a. i ogranicza możliwość stwierdzenia nieważności decyzji wydanej bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa, jeżeli od daty ogłoszenia lub doręczenia decyzji upłynęło 30 lat. Z pozoru wydawałoby się, że jest to zmiana niekontrowersyjna, o czym może też świadczyć wynik sejmowego głosowania. Za zmianą było 309 posłów, nikt nie był przeciw. Argumentem po części wspierającym uchwaloną nowelizację kodeksu jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 12 maja 2015 r. wydany jeszcze w składzie sprzed zmian personalnych dokonanych przez obecnie rządzących.
Dlaczego teraz
Wyrok Trybunału wskazywał na to, że brak ograniczenia czasowego w art. 156 § 2 k.p.a. do stwierdzenia nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa narusza zasady demokratycznego państwa prawa poprzez wywoływanie niepewności co do stanu prawnego, jeśli od decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa upłynęło dużo czasu, a decyzja ta była podstawą nabycia prawa lub ekspektatywy tego prawa, czyli, innymi słowy, nadziei na jego nabycie.
Od wyroku minęło sześć lat, co rodzi pytanie, dlaczego właśnie teraz wprowadza się tę zmianę, jednakże...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta