Wakacje z obawami
Nieprzewidywalny rozwój pandemii sprawia, że zawodowe i prywatne plany na drugą połowę roku są obarczone wielką, dokuczliwą niepewnością. Jak z nią żyć? Strategie są co najmniej trzy.
Do końca sierpnia pracujemy w biurze. Nie wiemy, jak będzie jesienią. Wszystko jest możliwe" – to fragment jednej z wielu rozmów, które toczą się dookoła. Niepewność, która dotyczy kolejnych etapów epidemii, rozciąga się na wiele sfer życia. Czy duży kongres branżowy odbędzie się w listopadzie stacjonarnie, tak jak chcą jego organizatorzy? Pewności nie ma. Czy 2 września uczniowie rozpoczną naukę w budynku szkoły? Na decyzje trzeba poczekać, resort zdrowia odpowiada, że pod uwagę brane są różne scenariusze, jednym z nich jest nauka hybrydowa. Czy można swobodnie planować wyjazd na urlop do Bułgarii w październiku? Można, lecz z dużą ostrożnością i świadomością, że za trzy miesiące hotele nad Morzem Czarnym i wyjazdy za granicę mogą nie być dostępne tak łatwo jak teraz.
Choć aktualna sytuacja epidemiczna jest dobra i restauracje, baseny, dyskoteki, kluby fitness czy pensjonaty zapraszają do siebie klientów, odpowiedź na pytanie, czy podobnie będzie późnym latem i jesienią, zamyka się często w zdaniu: „Wiele zależy od tego, czy czeka nas czwarta fala epidemii". Ta odpowiedź otwiera długą listę kolejnych pytań: jeżeli czwarta fala faktycznie wystąpi – a wielu lekarzy przyznaje, że zaskakujący byłby jej brak, zwłaszcza gdy nadejdzie sezon grypowy – to jaka będzie jej wysokość? Czy nowe mutacje koronawirusa są rzeczywiście tak groźne, jak ostrzega część epidemiologów? A...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta