Szpital jak z obrazka
Seriale medyczne mają niemal tyle samo lat co telewizja. Swój triumfalny pochód przez małe ekrany rozpoczęły w 1951 roku, kiedy to serca nielicznych wówczas widzów podbił przygotowany przez stację CBS „Szpital miejski". Wcześniej, jeszcze przed wojną, publiczność ekscytowała się kinowymi produkcjami opowiadającymi chociażby o doktorze Kildarze. Wszystkie te produkcje łączyło idealizowanie zawodu lekarza, promowanie regularnych badań kontrolnych, a także oswajanie publiczności ze śmiertelnymi bądź przewlekłymi chorobami.
Dziś mamy „Szpital New Amsterdam", produkcję amerykańskiego kanału NBC, którą od niedawna mogą oglądać również abonenci Netfliksa. W Polsce dostępne są dwa sezony (za oceanem o dwa więcej), łącznie 40 długich odcinków. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem. To jeden z najpopularniejszych tytułów pierwszej połowy tego roku, absolutny przebój i dowód na to, że seriale medyczne mimo 70 lat na karku wciąż mają wielu fanów.
Tytułowy Nowy Amsterdam to fikcyjny szpital w Nowym Jorku, wzorowany na najstarszym w Ameryce Bellevue Hospital. Przejmuje go nowy dyrektor doktor Max Goodwin i w ramach pierwszej decyzji zwalnia niemal wszystkich kardiochirurgów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta