Czy branża outsourcingowa jest skazana na konsolidację
Rynek usług outsourcingowych rośnie z roku na rok i nie sądzę, aby ta sytuacja uległa zmianie w najbliższym czasie – mówi Monika Nowecka, partner Zarządzająca Działem Usług Księgowych i Kadrowo-Płacowych Mazars w Polsce.
Jak obecnie wygląda rynek usług outsourcingowych i jak rozwijał się w ostatnim czasie?
Rynek rośnie z roku na rok i nie sądzę, aby ta sytuacja uległa zmianie w najbliższym czasie. Rynek usług outsourcingowych można podzielić na kilka segmentów: BPO i SSC, segment biur rachunkowych oraz powoli rozwijający się segment spółek technologicznych, które dywersyfikują swoją strategię biznesową poprzez realizację usług księgowych czy kadrowo-płacowych.
W Polsce intensywny wzrost od wielu lat odnotowuje segment BPO/SSC, który w początkowym okresie swojego rozwoju koncentrował się na dużych miastach. Aktualnie lokuje swoje biura w mniejszych miastach ze względu na dostępność wykwalifikowanej kadry.
Segment biur rachunkowych obejmuje kilkadziesiąt tysięcy aktywnych podmiotów, od małych jednoosobowych działalności gospodarczych, po duże biura działające jako spółki kapitałowe. Ten segment jest bardzo rozproszony, o trudnej do porównania jakości realizowanych usług. Duże struktury mające lepsze zaplecze finansowe inwestują w kompetencje personelu oraz w rozwiązania technologiczne. Warto jednak na chwilę pochylić się nad małymi biurami rozliczającymi ewidencje podatkowe. Choć jest to najmniej ceniona grupa biur rachunkowych, praca w nich wymaga nie mniejszej wiedzy podatkowej, niż w biurach realizującymi usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta