Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Teoria decydującego momentu

11 sierpnia 2021 | Kultura | Ewa Izabela Nowak
Henri Cartier-Bresson „Simiane-la Rotonde” – podarunek artysty dla Biblioteki Narodowej Francji ku czci Roberta Capy i Davida Seymoura.
źródło: materiały prasowe
Henri Cartier-Bresson „Simiane-la Rotonde” – podarunek artysty dla Biblioteki Narodowej Francji ku czci Roberta Capy i Davida Seymoura.

Stolicę Francji pokazują fotografie Henriego Cartiera-Bressona, wybrane przez Annie Leibovitz i Wima Wendersa.

 

Stolica Francji oddaje hołd twórczości swego barda Henriego Cartiera-Bressona w otwartym po remoncie Muzeum Carnavalet, czyli muzeum historii Paryża, i w Bibliotece Narodowej Francji (BnF).

Wielbicieli miasta nad Sekwaną zainteresuje głównie pierwsza wystawa – „Zobaczyć ponownie Paryż" („Revoir Paris"). Nawiązuje do roli, jaką odegrała w życiu najsłynniejszego fotografa francuskiego XX w. fascynacja twórczością Eugène'a Atgeta, jednego z pierwszych fotografów Paryża. Wyjątkowo interesujące są mało znane obrazy barykad na ulicach Paryża w sierpniu 1944 r., zdjęcia z przesłuchania Sachy Guitry'ego, dramaturga i jednego z czołowych kolaborantów w czasie wojny. Towarzyszy im cykl portretów intelektualistów: od Sartre'a do pary Irène i Frédérica Joliot-Curie. Zwieńczeniem jest reportaż z zamieszek na ulicach Paryża w maju 1968...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12036

Wydanie: 12036

Spis treści
Zamów abonament