Nie było kosztu wcześniej, nie będzie też później
Konsekwencje sukcesji wynikającej z przekształcenia spółki kapitałowej w osobową obejmowały wszystkie skutki prawne zdarzeń zaistniałych przed przekształceniem, do czasu całkowitego zamortyzowania środka trwałego czy też wartości niematerialnej i prawnej.
W sprawie chodziło o podatkowe konsekwencje przekształcenia spółki, które miało miejsce w 2016 r. Konkretnie czy istnieje obowiązek stosowania przez wspólników spółki osobowej (komandytowej), powstałej w wyniku przekształcenia kapitałowej ograniczenia z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o CIT przy zaliczaniu, do kosztów odpisów amortyzacyjnych od wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które w przekształconej podlegały temu ograniczeniu.
Fiskus uważał, że jeżeli następstwem określonych zdarzeń prawnych dokonywane odpisy amortyzacyjne nie mogą w całości lub w części stanowić kosztów w spółce kapitałowej na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o CIT, to nie będą one również nim u podmiotu będącego podatkowym sukcesorem. Jeżeli więc w stosunku do podmiotu przekształcanego miało zastosowanie ograniczenie wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d, to będzie ono miało zastosowanie także do podmiotu powstałego w wyniku przekształcenia.
W ocenie urzędników, skoro zakres amortyzacji został ukształtowany w spółce kapitałowej, to w takim samym zakresie prawo to może przejść na następcę prawnego, a spółka kapitałowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta