Dla kogo estoński CIT
Na wzór systemu opodatkowania podatkiem dochodowym w Estonii powstał w Polsce CIT zwany ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych. Opodatkowanie podatkiem dochodowym w Estonii polega na tym, że opodatkowanie dochodów ma miejsce dopiero przy wypłacie dywidendy wspólnikom. W toku działalności spółki nie opłacają oni podatku dochodowego od bieżących dochodów.
Nowelizacja CIT została ujęta w ustawie z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2020 r. poz. 2122), opublikowanej 30 listopada 2020 r.
To nowoczesny sposób opodatkowania, który promuje inwestycje i minimalizuje formalności przy rozliczeniu podatków.
Polska estoński CIT wprowadziła 1 stycznia 2021 r. Jest całkowicie dobrowolny. Z takiego wariantu opodatkowania dochodów skorzystają tylko ci, którzy sami o to zawnioskują i spełnią szereg kryteriów przewidzianych w ustawie. Nowe rozwiązanie jest polecane tym, którzy zyski z działalności gospodarczej chcą inwestować zamiast przeznaczać je na konsumpcję.
Na czym polega
System różni się od podstawowego opodatkowania CIT momentem powstania zobowiązania podatkowego. Podatek zostanie odroczony do momentu wypłaty (dystrybucji) zysku ze spółki.
W klasycznym modelu opodatkowania dochodów spółka co miesiąc odprowadza zaliczki na CIT, a na koniec roku składa rozliczenie roczne. Estoński CIT przesuwa moment powstania zobowiązania podatkowego. Spółka nie płaci podatku dochodowego tak długo, jak zysk pozostaje w przedsiębiorstwie i jest przeznaczany na inwestycje. Dopiero gdy przedsiębiorca zdecyduje się na wypłacenie zysków akcjonariuszom lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta