Czy zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa trzeba opodatkować
Praktyka obrotu gospodarczego pokazuje, że zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest problematyczne dla przedsiębiorców w kontekście podatku od towarów i usług. Wynika to w dużej mierze z definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która bywa odmiennie interpretowana przez przedsiębiorców i organy podatkowe.
W myśl przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, przez pojęcie „zorganizowanej części przedsiębiorstwa" rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Definicja ta, choć jest szczegółowa, to jednak nieostra, przez co daje duże pole do nadinterpretacji. Z drugiej jednak strony zdaje się, że jednoznaczne zdefiniowane pojęcia „zorganizowanej części przedsiębiorstwa", tak aby kategorycznie określało w praktyce właśnie tę część przedsiębiorstwa, jest niemożliwe. W związku z tym, konieczne jest posiłkowanie się orzecznictwem sądów, które dokonują wykładni tegoż pojęcia.
Interpretacja sądów
Dorobek orzeczniczy w kontekście interpretacji pojęcia „zorganizowanej części przedsiębiorstwa" jest bogaty i w miarę jednolity. Z najnowszych orzeczeń warto wskazać na wyrok NSA z 30 czerwca 2021 r. (I FSK 1453/19),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta