Co się zmieniło w ewidencji zakupu JPK_VAT
Do grudnia br. podatnicy powinni posługiwać się starymi wersjami plików JPK, odpowiednio modyfikując zasady ich wypełniania, m.in. w zakresie stosowania oznaczeń transakcji i dowodów nabycia.
1 lipca 2021 r. przepisy regulujące zasady sporządzania plików JPK_VAT zostały zmienione rozporządzeniem ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej z 29 czerwca 2021 r. (dalej: rozporządzenie zmieniające).
Nowe zasady sporządzania plików JPK_VAT obowiązują za okresy od 1 lipca 2021 r., jednak za okresy od lipca do grudnia 2021 r. należy stosować stare wersje plików JPK_V7M i JPK_V7K, odpowiednio modyfikując zasady ich wypełniania (zob.: https://www.gov.pl/web/finanse/nowe-zasady-wypelniania-jpkvat-z-deklaracja-jpkv7m-jpkv7k).
Dane eksportera wdokumentach celnych
Stosownie do § 11 ust. 6 pkt 3 rozporządzenia JPK_VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 lipca 2021 r., dane z dokumentów, o których mowa w § 11 ust. 3 pkt 3 i 4 tego rozporządzenia (tj. z dokumentów celnych lub decyzji, z których wynika podatek stanowiący u podatnika podatek naliczony; oraz z deklaracji importowej, z której wynika podatek stanowiący u podatnika podatek naliczony), obejmują m.in. imię i nazwisko lub nazwę nadawcy lub eksportera w przypadku zgłoszenia celnego, rozliczenia zamknięcia lub decyzji. Do 30 czerwca obejmowały one tylko imię i nazwisko lub nazwę nadawcy lub eksportera. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia zmieniającego „(...) W § 11 w ust. 6 pkt 3 rozporządzenia doprecyzowano zapis,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta