Ostrożnie z wyprawą do rezerwatu
Niska świadomość turystów to wciąż ogromne wyzwanie dla chroniących w Polsce szczególnie cenne obszary krajobrazu.
Wakacje w Polsce to dla turystów wiele możliwości – między innymi góry, morze, jeziora. Popularne są też rezerwaty przyrody, których w kraju mamy nieco ponad 1,5 tys. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody są to obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, zwierząt i grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.
Czasem są wyjątki
Z założenia są to więc miejsca niedostępne dla ludzi. – Zdarzają się wyjątki i regionalni dyrektorzy ochrony środowiska zgadzają się np. na utworzenie szlaku turystycznego, jeśli jest taka potrzeba, a wprowadzenie ruchu do rezerwatu nie zagrozi cennej przyrodzie. Takie szlaki muszą być odpowiednio zabezpieczone – tłumaczy Piotr Otrębski, rzecznik Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Jak podkreśla, zasady nie są wymysłem urzędników. Wynikają z konieczności ochrony przyrody, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta