Zwrot poniesionych opłat nie podlega VAT
Kancelaria, która otrzymała od klientów środki pieniężne na pokrycie uiszczonych przez nią w imieniu i na rzecz tych klientów opłat sądowych, skarbowych i administracyjnych, nie wlicza tych kwot do podstawy opodatkowania.
W toku wykonywania usługi prawniczej kancelarie prawne nierzadko ponoszą w imieniu i na rachunek klienta koszty, które ten klient powinien zapłacić organom administracji, sądom itp. podmiotom (np. opłaty sądowe od pozwu, opłaty kancelaryjne, opłata skarbowa itp.). Powstaje pytanie, czy zwrot tych kosztów przez klienta powinien zostać uwzględniony w podstawie opodatkowania usług prawniczych.
Co do zasady podstawą opodatkowania VAT, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT).
Zgodnie z art. 29a ust. 6 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania obejmuje:
1) podatki, cła, opłaty i inne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta