Kiedy grunty rolne są zwolnione z PCC
Jednym z warunków niepłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży gospodarstwa rolnego jest prowadzenie go przez minimum pięć lat od dnia nabycia. Z preferencji nie skorzystają więc deweloperzy kupujący grunty pod inwestycje.
Wyrokiem z 16 czerwca 2021 r. (III FSK 31/21) Naczelny Sąd Administracyjny przypomniał o zwolnieniu z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) gruntów gospodarstw rolnych. Zwolnienie to od lat spędza sen z powiek nabywcom takich nieruchomości i notariuszom, ponieważ sprzedaż gospodarstwa rolnego, składającego się z nieruchomości, musi następować w drodze aktu notarialnego, a więc objęta jest obowiązkiem płatniczym notariusza.
Stanowisko NSA
NSA analizował sprawę dotyczącą stanu prawnego obowiązującego przed 2015 r. Tu warto wspomnieć, że w tym okresie, tj. przed 2015 r. w odniesieniu do zwolnienia dla umowy sprzedaży gruntów gospodarstwa rolnego wykształciły się dwie linie orzecznicze. Zgodnie z pierwszą z nich, zwolnienie, o którym mowa w art. 9 pkt 2 ustawy o PCC w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2015 r., dotyczyło każdej nieruchomości spełniającej kryteria formalne, niezależnie od jej ekonomicznego wykorzystania. Natomiast druga linia wykluczała możliwość przedmiotowego zwolnienia z PCC gruntów spełniających jedynie formalne kryteria gospodarstwa rolnego.
W analizowanej sprawie NSA opowiedział się za pierwszym stanowiskiem. Co ciekawe, stroną skarżącą była spółka prowadząca działalność m.in. w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, realizacji projektów budowlanych związanych ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta