Prowizję za pośrednictwo można udokumentować rachunkiem
Przychodem z tytułu dropshippingu jest marża uzyskana od klientów. Wystarczającą podstawą do jej wyliczenia oraz wpisania do podatkowej księgi przychodów i rozchodów są rachunki wystawione za wykonaną usługę.
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w modelu tzw. dropshippingu. Płaci podatek liniowy i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Przedsiębiorca zajmuje się pośrednictwem handlowym przez aukcje internetowe, stronę internetową oraz portale ogłoszeniowe. Przedsiębiorca zbiera zamówienia przez te aukcje, inkasuje wpłaty od kupujących, tj. przelewy bankowe na rachunek działalności gospodarczej oraz przesyła zamówienia do producentów sprzętu. Po otrzymaniu zapłaty za przedmiot zagraniczny sprzedawca (producent) realizuje wysyłkę z własnych magazynów bezpośrednio do kupującego. W ten sposób towar nigdy nie trafia do przedsiębiorcy, przez co nie jest on jego właścicielem i nie ma do niego żadnych praw. Towar trafia bezpośrednio do klienta, który od chwili zamówienia sprzętu jest jego właścicielem. Po zakupie towaru klient przelewa na konto przedsiębiorcy kwotę, w której zawarta jest cena zakupu towaru oraz prowizja przedsiębiorcy. Przedsiębiorca odlicza sobie prowizję za pośrednictwo i przelewa pozostałą kwotę producentowi (sprzedawcy). Producent, wraz z wysyłką towaru, wystawia rachunek bezpośrednio na dane kupującego – indywidualnego klienta. Z kolei za wykonaną usługę pośrednictwa przy zakupie przedsiębiorca wystawia rachunek na wysokość różnicy wpłaconej kwoty i kwoty przelanej producentowi (sprzedającemu) za zakup towaru w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta