Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Todor Żiwkow wiecznie żywy

04 września 2021 | Plus Minus | Jakub Kowalski
Wielki pomnik Wodza w jego rodzinnym Prawecu po upadku komunizmu zabrano i zniszczono. W 2001 r. powrócił,  w mniejszym formacie, z okazji 90. rocznicy urodzin Todora Żiwkowa
źródło: AFP
Wielki pomnik Wodza w jego rodzinnym Prawecu po upadku komunizmu zabrano i zniszczono. W 2001 r. powrócił, w mniejszym formacie, z okazji 90. rocznicy urodzin Todora Żiwkowa
W 2019 r. w rocznicę jego śmierci pojawiły się poetyckie nekrologi przypisujące byłemu dyktatorowi „kryształową duszę”.  Na zdjęciu Todor Żiwkow (kuca po prawej) w towarzystwie sowieckiego przywódcy Leonida Breżniewa, Bułgaria, 1973 r.
źródło: AFP
W 2019 r. w rocznicę jego śmierci pojawiły się poetyckie nekrologi przypisujące byłemu dyktatorowi „kryształową duszę”. Na zdjęciu Todor Żiwkow (kuca po prawej) w towarzystwie sowieckiego przywódcy Leonida Breżniewa, Bułgaria, 1973 r.

Bułgaria należy do Unii Europejskiej i NATO, choć wygląda, jakby trwały Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej i Układ Warszawski. Czas się tutaj zatrzymał, ale może właśnie rusza.

Przez dwa tygodnie przejechałem z rodziną po Bułgarii ponad 2000 kilometrów, co jak na kraj trzy razy mniejszy od Polski jest szmatem drogi – niestety, zazwyczaj marnej jakości, czego nie zamaskują pola słoneczników po horyzont. Ze stanu infrastruktury śmiał się nawet pracownik największej wypożyczalni aut. „Korupcja" – użył słowa wytrychu, które ma tłumaczyć wszelkie miejscowe bolączki. Powtarzają je gospodarze i kelnerzy, socjolodzy i politolodzy, wszyscy. W sondażu Gallupa stwierdzenie, że „w Bułgarii jest mafia", popiera 80 proc. badanych (ledwie 5 proc. uważa, że to bzdura); do tego 74 proc. osób zgadza się z popularnym frazesem o „kraju w ruinie" (sic!). Cóż powiedzieć, sama prawda, Bułgaria ma najwyższy poziom korupcji w UE.

Amerykanin w Płowdiwie

Amnesty International i Transparency International od lat robią raban wokół łapówkarstwa, ale instytucje z Brukseli nad moralne oceny poczynań bułgarskich polityków długo wybierały stabilność ich rządów. Ba, premierowi Bojko Borisowowi zezwoliły nawet na odblokowanie funduszy unijnych zawieszonych w 2008 r. – tuż po akcesji kraju – wobec skali korupcji wcześniejszych rządów Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP), co bynajmniej sytuacji nie poprawiło. Nic dziwnego, że w ludziach narastał bunt i 9 lipca 2020 r. wybuchły uliczne protesty przeciw używaniu przez rząd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12057

Wydanie: 12057

Zamów abonament