Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzy polexity

02 października 2021 | Plus Minus | Grzegorz Lewicki
autor zdjęcia: Radek Pietruszka
źródło: PAP
źródło: Mirosław Owczarek

Musimy dmuchać na zimne. Inaczej nacjonalizmy, federalizacja lub rozkład kulturowy Europy doprowadzą do rozpadu Unii Europejskiej.

Unia Europejska jest coraz bardziej zdominowana przez jeden kraj – Niemcy – i trzeszczy od brudnych walk o władzę pod stołem. Jednak lepszej alternatywy geopolitycznej niż UE nie ma. Aby to zrozumieć, rozważmy trzy różne scenariusze przyszłości, w których Polska wychodzi z Unii. To dobry eksperyment myślowy, aby ostudzić niepotrzebne emocje dotyczące integracji europejskiej w Polsce. A także uświadomić unijnym elitom, że na polexicie stracilibyśmy wszyscy.

Rubel zamiast euro?

W Polsce podnoszenie wizji polexitu – czyli wyjścia naszego kraju z Unii Europejskiej – stało się domeną zarówno twardej prawicy, jak i lewicy. Zresztą exit jako hipoteza pojawia się także na salonach włoskich, hiszpańskich, greckich, a nawet niemieckich. Nad Wisłą przywoływanie wizji polexitu każdorazowo budzi wielkie emocje – suwerennościowy zapał na prawicy oraz strach na lewicy. Niejednokrotnie te narracje sufluje i podsyca Rosja, dla której wejście Polski do UE w 2004 roku było ogromną porażką strategiczną. Z kolei lewica straszy scenariuszem, w którym mrzonki twardej prawicy się ziszczą – i z powodu błędnych kalkulacji strategicznych Polska sama wyjdzie z UE albo też ją ktoś wyrzuci.

Oczywiście, dziś polexit jest mało prawdopodobny. Po pierwsze, losy Wielkiej Brytanii poza UE i spadek jej znaczenia będzie w kolejnych latach bodźcem prewencyjnym. Polscy politycy będą bowiem pytać:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12081

Wydanie: 12081

Zamów abonament