Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najbezpieczniejsze miejsce w czasie pandemii

02 października 2021 | Plus Minus | Michał Kłosowski
autor zdjęcia: Tiziana Fabi
źródło: AFP

Kardynał Jean-Claude Hollerich, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej: Konsumpcjonizm i materializm nie dają odpowiedzi na pragnienie poszukiwania szczęścia przez ludzi. Dlatego Kościół powinien teraz wyostrzyć swoje przesłanie.

"Rzeczpospolita": Czy ten czas – pandemia Covid-19 – jest szczególnym momentem dla Kościoła w Europie?

Tak, to szczególny, a zarazem bardzo trudny czas dla Kościoła w Europie. W niektórych krajach kościoły są zamknięte, na przykład w Belgii i Francji. Wielu ludzi też po prostu się boi, wiele osób zostaje w domu, nie ma odwagi przyjść do kościoła, zwłaszcza osoby starsze. Ten czas pokazał, że chrześcijaństwo nie może opierać się wyłącznie na kulturze. Bo dziś to właśnie „chrześcijanie kulturowi" odchodzą od Kościoła i uważają, że mogą się bez tego obejść. I pewnie już nie wrócą.

W całej Europie w czasie kolejnych fal pandemii widzieliśmy protesty związane z niezgodą na zamykanie świątyń i ograniczaniem liturgii. Czas pandemii to także test dla roli Kościoła w europejskich społeczeństwach?

W tym trudnym czasie najważniejsze jest to, że Kościół współczuje. Ludzie czują, że jesteśmy po stronie ofiar pandemii i ich rodzin, że Kościół głosi przesłanie zbawienia i życia po śmierci, mówi o zmartwychwstaniu Chrystusa. To przesłanie, które może nadać sens ludziom w kryzysie. Dziś też wiele osób ma problemy natury psychologicznej. Czują się oderwani od swojej normalnej rzeczywistości, odizolowani, a sens życia jest właśnie tym, czego szukają. My, katolicy, możemy powiedzieć, że znamy sens życia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12081

Wydanie: 12081

Zamów abonament