Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady współżycia społecznego – sposób na unikniecie odpowiedzialności

05 listopada 2021 | Biznes w czasie pandemii | Aleksandra Bobińska

Młody wiek i brak doświadczenia członka zarządu nie uchroni go od odpowiedzialności za długi spółki. Podobnie jak neiuczestniczenie w procesie przeciwko spółce, jeśli istnienie i zasadność wierzytelności nie była przez niego kwestionowana.

W doktrynie prawa handlowego solidarna odpowiedzialność członków zarządu za niezaspokojone zobowiązania spółki jest opisywana jako odpowiedzialność gwarancyjna lub odpowiedzialność odszkodowawcza. Odpowiedzialność gwarancyjna w przeciwieństwie do odpowiedzialności odszkodowawczej nie opiera się na przesłance winy, co oznacza, że członek zarządu ponosi odpowiedzialność nawet jeżeli nie można przypisać mu winy za niewypłacalność spółki.

Furtka dla orzeczników

W orzecznictwie sądów gospodarczych zdaje się dominować pogląd o szerokiej, gwarancyjnej odpowiedzialności, od której można zwolnić się jedynie w sposób określony przez ustawodawcę, tj. poprzez złożenie wniosku upadłościowego lub restrukturyzacyjnego we właściwym czasie, wykazanie braku winy w niezłożeniu tych wniosków bądź brak szkody wierzyciela pomimo ich niezłożenia.

Jak pokazuje orzecznictwo, restrykcyjny gwarancyjny charakter odpowiedzialności może być w pewnych okolicznościach złagodzony, między innymi poprzez zastosowanie art. 5 kodeksu cywilnego (KC) (patrz ramka), dotyczącego nadużycia prawa procesowego Art. 5 KC jest przepisem o charakterze klauzuli generalnej, którego celem jest zostawienie orzecznikom możliwości, aby w danej sprawie mogli kierować się poczuciem wewnętrznej słuszności a nie literalnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12109

Wydanie: 12109

Spis treści

Reklama

Zamów abonament