Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kartograficzna bujda na resorach

05 listopada 2021 | Rzecz o historii | Krzysztof Kowalski

Wierutnie bzdurne, zmyślone mapy istnieją, od kiedy istnieje kartografia. Edward Brooke-Hitching w książce „Atlas lądów niebyłych" zebrał kraje, wyspy, miasta, góry, rzeki i kontynenty całkowicie fikcyjne, a mimo to widniejące na mapach.

Kalifornia jako wyspa; czarna magnetyczna góra Rupes Nigra na biegunie północnym; wyspa Sandy na Morzu Koralowym naniesiona na mapę po raz pierwszy przez wielorybników w 1876 r. – jej fikcyjność ostatecznie potwierdzono dopiero w 2012 r.

Takie „lądy" były zmorą nawigatorów. W samym tylko 1875 r. z map północnego Pacyfiku, wydanych przez brytyjską Admiralicję, usunięto 123 fikcyjne wyspy. Mapa północnego Atlantyku, narysowana – jak dotychczas uważano – w 1440 r., ukazująca wybrzeża Ameryki na pół stulecia przed Kolumbem, właśnie zakwalifikowała się do „Atlasu lądów niebyłych". Słynna prekolumbijska mapa tzw. Vinlandy z XV w., ukazująca wybrzeża Ameryki Północnej, uważana za rezultat wypraw wikingów, okazała się fałszerstwem. Odkryli to amerykańscy naukowcy z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12109

Wydanie: 12109

Spis treści

Reklama

Zamów abonament