Od ESG w nieruchomościach nie ma odwrotu
Inwestycje zrealizowane w idei zrównoważonego rozwoju osiągają wyższe wyceny rynkowe – mówią Anna Kicińska i Rafał Hummel, eksperci EY.
ESG (Environmental, Social and Corporate Governance), czyli ochrona środowiska, odpowiedzialność społeczna i ład korporacyjny, to już nie tylko dobra praktyka, wymysł teoretyków, ale i dla wielu firm wymóg formalny. Czy wdrażanie standardów ESG zależy od branży? Czy każda firma może być eko i odpowiedzialna społecznie?
RAFAŁ HUMMEL: W dobie kryzysu klimatycznego każda firma nie tylko może, ale wręcz powinna, prowadzić działalność biznesową zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dla rosnącej liczby branż wprowadzanie standardów ESG to już nie tylko dobra praktyka, ale również wymóg prawny.
Za sprawą dyrektywy unijnej 2014/95/UE z 2014 r. i nowelizacji krajowej ustawy o rachunkowości duże polskie spółki giełdowe już od trzech lat mają obowiązek publikować dane ESG w swoich raportach niefinansowych. W marcu br. weszło w życie także rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych. Choć nowe prawo dotyczy wprost tylko banków, ubezpieczycieli i funduszy inwestycyjnych, to pośrednio obejmie też inne współpracujące z nimi firmy. Instytucje finansowe będą zobligowane do publikowania wskaźników niefinansowych dotyczących portfela swoich klientów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta