Kto starszy – Cracovia czy Wisła?
Pretendentów do miana najstarszego polskiego klubu piłkarskiego w miarę upływu lat przybywa. I nie chodzi tu tylko o kluby nieistniejące, jak lwowskie Lechia czy Czarni, ale przede wszystkim o te, które funkcjonują do dziś, a chciałyby swoją historię pokryć dodatkową warstwą patyny starości.
Co jakiś czas na forum publicznym odżywa spór, który z polskich klubów sportowych jest najstarszy. Na początku tego roku gorącą dyskusję wywołał artykuł „Wisła czy Cracovia – spór o starszeństwo" („Rzecz o Historii", 29 stycznia 2021). Zanim jednak będzie o klubach krakowskich, kilka uwag ogólniejszej natury.
Dyskusja na temat starszeństwa organizacji sportowych ogranicza się w zasadzie do klubów piłkarskich, to znaczy takich, których działalność rozpoczyna się z chwilą powstania drużyny piłki nożnej. Nie biorą w nim udziału spadkobiercy choćby klubów wioślarskich, szachowych czy kolarskich, których działalność sięga końca XIX wieku. Nie wspominając już o Polskim Towarzystwie Gimnastycznym Sokół, które powstało w 1867 r.
W niniejszym artykule kwestię starszeństwa ograniczono do klubów polskich, zakładanych na ziemiach polskich (inkorporowanych wówczas przez państwa zaborcze) i funkcjonujących do dzisiaj. Nie uwzględniono więc na przykład niemieckich klubów z Górnego Śląska czy Łodzi i polskich ze Lwowa. Podobnie potraktowano bardzo wątłe dowodowo nawiązywanie przez niektóre kluby do jakiejkolwiek aktywności futbolowej na ich terenie w formie mniej lub bardziej zorganizowanej i na siłę wiązanie jej z ich późniejszym funkcjonowaniem.
Tym samym drogą eliminacji trafiamy na krakowskie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta