Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynalazca zupełnie nie z tej ziemi

19 listopada 2021 | Nauka | Karolina Kowalska
Wynalazki sprzed kilkudziesięciu lat miały ogromny wpływ na rozwój kardiologii i kardiochirurgii w Polsce
źródło: Shutterstock
Wynalazki sprzed kilkudziesięciu lat miały ogromny wpływ na rozwój kardiologii i kardiochirurgii w Polsce
Zdaniem kolegów  prof. Tomasz Cieszyński  był przeciętnym chirurgiem,  ale genialnym wynalazcą
źródło: T. Cieszyński, Wykaz prac naukowych 1945-1980”, Tipografia P.U.G. – Roma
Zdaniem kolegów prof. Tomasz Cieszyński był przeciętnym chirurgiem, ale genialnym wynalazcą

Odkrycia prof. Tomasza Cieszyńskiego do dziś budzą podziw na całym świecie. W Polsce poza środowiskiem lekarskim jest on jednak mało znany.

Pionier echokardiografii (EKG) serca, chirurg i chemik zafascynowany krystalografią – nazwisko prof. Tomasza Cieszyńskiego, którego wynalazek, echosonda ultradźwiękowa do badania struktur serca, uplasował się na trzeciej pozycji w konkursie „Rzeczpospolitej" „100 lat medycznych innowacji w Polsce", jest bardziej znane za granicą niż w kraju.

– Informacje o jego wynalazkach wciąż nie znajdują odpowiedniego odbioru. Chwalimy obcych, a swego nie znamy – mówi prof. Janusz Skalski, wybitny polski kardiochirurg i historyk medycyny. – Tymczasem prof. Tomasz Cieszyński był wynalazcą nie z tej ziemi. Był chirurgiem, ale na tym polu nie wykazał się szczególną oryginalnością – przynajmniej nie taką, dzięki której zostałby zapamiętany jako geniusz. Zajął się teorią chirurgii i technologiami, które pomagają w jej rozwoju. Był genialnym wynalazcą, którego odkrycia miały istotny wpływ na dzieje kardiologii i kardiochirurgii – podkreśla prof. Skalski.

Urodzony w 1920 r. w Poznaniu Tomasz Cieszyński był synem uważanego za ojca polskiej stomatologii prof. Antoniego Cieszyńskiego, twórcy reguły izometrii w radiologii i techniki zdjęć rentgenowskich zewnątrzustnych. Cieszyński senior pełnił funkcję dziekana Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza, więc dzieciństwo jego syna upłynęło we Lwowie, gdzie ukończył szkołę powszechną i gimnazjum, a następnie, w 1938 r., zapisał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12120

Wydanie: 12120

Spis treści

Reklama

Zamów abonament