Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Matejko polskiego hydraulika

20 listopada 2021 | Plus Minus | Jędrzej Bielecki
Przeciętny Brytyjczyk dopiero odkrywa, że Polska to coś więcej niż tania siła robocza i „gorące dziewczyny”. Na zdjęciu próby do występów na Dniach Polski organizowanych przez gazetę polonijną „Goniec”  w londyńskim Ealing w 2013 r.
autor zdjęcia: Piotr Małecki
źródło: Forum
Przeciętny Brytyjczyk dopiero odkrywa, że Polska to coś więcej niż tania siła robocza i „gorące dziewczyny”. Na zdjęciu próby do występów na Dniach Polski organizowanych przez gazetę polonijną „Goniec” w londyńskim Ealing w 2013 r.

Jeszcze niedawno tak pogardzali polskimi kierowcami, robotnikami i kelnerami, że zapłacili brexitem, aby ich wyrzucić. Ale dziś, gdy nasi rodacy masowo wyjeżdżają z Wysp i nie ma komu napędzać tamtejszej gospodarki, Brytyjczycy nie tylko tęsknią za Polakami, ale widzą, że można się też czegoś od nich nauczyć.

Rolę na Wyspach zaczęły się zmieniać: Polacy, którzy przez lata byli wyśmiewani, powoli zdobywają szacunek Brytyjczyków. A nawet sami wyśmiewają dawnych idoli.

– Rdzennych mieszkańców Królestwa łatwo znaleźć nie jest – przyznaje popularny wśród Polonii youtuber Zmywak w programie „From England With Love". – Google podpowiedział mi trzy tropy: zawsze są w pubach, gdzie raz do roku organizują sobie terapię antyalkoholową i nie piją. Są też na car boot. To takie ryneczki, gdzie starzy ludzie sprzedają starym ludziom stare przedmioty. Co za gów...! Wreszcie znajdziesz ich między domkami z czerwonej cegły po zapachu porannego zioła – przekonuje.

Komentarz jest złośliwy, ale ma w sobie ziarno prawdy. Wraz z brexitem Polacy coraz większym strumień zaczęli wracać do ojczyzny: jeśli wierzyć brytyjskiemu urzędowi statystycznemu (ONS), z 1,021 mln w 2017 r. ich liczba spadła do 900 tys. w 2019 r. i 738 tys. w 2020 r. Z kolei polski GUS ocenia, że tylko w 2020 roku wróciło z Wysp 176 tys. ludzi. Sekretarz ds. wewnętrznych Wielkiej Brytanii Priti Patel przekonywała co prawda, że przejmować się nie ma czym. – Wreszcie rodzimi Brytyjczycy przejmą stanowiska przyjezdnych. Rząd opracował w tym celu szeroki program szkoleniowy – mówiła minister.

Ale Anglicy, którzy przez wieki zawsze znajdowali obcych gotowych do wyręczania ich z uciążliwych zajęć – od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12121

Wydanie: 12121

Zamów abonament