Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieobecni nie mają prawa do ziemi

20 listopada 2021 | Plus Minus | Marcin Łuniewski
Izraelscy żołnierze przejmują jeden z domów w Sheikh Jarrah, dzielnicy Wschodniej Jerozolimy, lipiec 2009 r.
źródło: Mahfouz Abu Turk/Apaimages/Polaris/East News
Izraelscy żołnierze przejmują jeden z domów w Sheikh Jarrah, dzielnicy Wschodniej Jerozolimy, lipiec 2009 r.

Tel Awiw, zarzucając Polsce, że zamyka drogę do zwrotu mienia żydowskiego, ściągnął na siebie oskarżenia o hipokryzję. Część izraelskich dziennikarzy przypomina, że Izrael sam od lat odmawia tysiącom Palestyńczyków restytucji ich majątków.

Abu Ayman al-Ghawi często siada na krześle przed swoim dawnym domem na osiedlu Asz-Szajch Dżarrah we Wschodniej Jerozolimie. W budynku, na którym powiewają izraelskie flagi i świeci się ogromna gwiazda Dawida, mieszkają obecnie żydowscy osadnicy. „Siłą wyrzucono nas na ulicę w ciągu godziny. Wyważyli drzwi i pobili nas" – mówi portalowi Vice, wspominając wydarzenia z 2009 roku. Na pytanie dziennikarki, czy po utracie dachu nad głową otrzymał jakiekolwiek wsparcie, zdenerwowany Al-Ghawi zaprzecza. „Nie dano nam mieszkania. Przez siedem miesięcy mieszkaliśmy na tej ulicy pod drzewem – dodaje. – Wyrzucili wszystkie nasze rzeczy na śmietnik. Wyszliśmy z domu w tym, co mieliśmy na sobie. Ja byłem w piżamie, a moja żona wybiegła nawet bez kapci". 60-letni mężczyzna mieszkał w Asz-Szajch Dżarrah od urodzenia. „Moja krew i łzy są w tym domu".

Al-Ghawi i jego bliscy podzielili los wielu palestyńskich rodzin wyrzuconych ze swoich domów we Wschodniej Jerozolimie. ONZ szacuje, że grozi to prawie tysiącowi kolejnych osób. Wszyscy odczuwają skutki prawa wprowadzonego przez Izrael ponad 70 lat temu.

Rykoszet

Gdy w połowie sierpnia Sejm RP przyjął, a prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego, relacje polsko-izraelskie znalazły się w głębokim kryzysie. Tel Awiw zarzucił Warszawie, iż nowela zakładająca, że po upływie 30 lat od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12121

Wydanie: 12121

Zamów abonament