Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Magik się pożegnał

20 listopada 2021 | Plus Minus | Jakub Mikulski
Portugalczyk Ricardinho, najsłynniejszy gracz w historii futsalu, zakończył reprezentacyjną karierę w wieku 36 lat
autor zdjęcia: Pedro Fiuza
źródło: NurPhoto via AFP
Portugalczyk Ricardinho, najsłynniejszy gracz w historii futsalu, zakończył reprezentacyjną karierę w wieku 36 lat

Futsal żyje w cieniu potężnego kuzyna i trzeba wyjątkowego wydarzenia, by przebił się na pierwszy plan. Choćby takiego jak zakończenie reprezentacyjnej kariery przez Portugalczyka Ricardinho, który dla piłki halowej był tym, kim dla futbolu są Cristiano Ronaldo i Lionel Messi.

W 2016 roku na mistrzostwach Europy Ricardinho strzelił w meczu z Serbią najsłynniejszą bramkę w historii futsalu. Można próbować ją opisać słowami, ale to odzierałoby ją z magii. – Oglądając tego gola, lubię patrzeć na twarze moich kolegów z drużyny. Kiedy trafiłem, wszyscy złapali się za głowy. Niektórzy z nich nawet nie wiedzieli, czy powinni do mnie biec. Przez chwilę byłem jedyną osobą, która świętowała – mówił później Ricardinho.

Zachwyty spływały z całego świata. – Jestem Brazylijczykiem, ale muszę przyznać, że nawet Falcão (do którego zaraz dojdziemy – red.) nigdy nie strzelił takiego gola jak Ricardinho Serbii – mówił Cacau, trener reprezentacji Kazachstanu, od lat opierającej się na naturalizowanych Canarinhos. – To najpiękniejsza bramka stulecia.

W Portugalii futsal jest niezwykle popularny, ale np. w Polsce, choć pograć w jakiejś lidze halowej można prawie w każdym większym mieście, statystyczny kibic zapytany, kim jest Ricardinho, zapewne w pierwszej kolejności wskazałby napastnika ŁKS-u o identycznym pseudonimie, który grał przez kilka sezonów w ekstraklasie.

Oprócz Portugalii wielkim zainteresowaniem futsal cieszy się w krajach latynoskich, ale też – dla odmiany – np. w Iranie, i to wśród kobiet, którym po rewolucji islamskiej z 1979 roku ograniczono możliwość korzystania ze stadionów, gdzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12121

Wydanie: 12121

Zamów abonament