Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podniecenie, radość, ekstaza

20 listopada 2021 | Plus Minus | BILL BUFORD
źródło: materiały prasowe
Fani Manchesteru United na placu Duomo w Mediolanie przed meczem Ligi Mistrzów z Interem, 24 lutego 2009 r.
autor zdjęcia: Luca Ghidoni
źródło: Getty Images
Fani Manchesteru United na placu Duomo w Mediolanie przed meczem Ligi Mistrzów z Interem, 24 lutego 2009 r.

Dwóch kibiców Manchesteru United chwyciło jakiegoś Włocha i walnęło jego głową w jeden ze stolików. Złapali go za włosy i wyrżnęli nią drugi raz tak samo. Podnieśli jego głowę ponownie, tym razem wyżej, przytrzymując, i znów trzasnęli nią w stolik.

Wiedziałem, że trzeba iść za Sammym. W chwili, gdy grupa oswobodziła się spod policyjnego nadzoru, podał komuś torbę i aparat, każąc mu oddać je później w hotelu. Potem odwrócił się i odbiegł do tyłu. Wyglądało na to, że ocenia grupę, chłonie jej wielkość.

– Energia – rzucił, nie zwracając się do nikogo konkretnego i wciąż biegnąc tyłem – energia jest naprawdę duża. – Był czujny, ożywiony, ciągle się ruszał, rozglądając na wszystkie strony. Wyciągnął przed siebie ręce z rozcapierzonymi palcami. – Poczujcie tę energię – powiedział.

Sześciu–siedmiu młodszych kibiców truchtało obok niego, dopiero jakiś czas później uświadomiłem sobie, że zawsze miał u boku sześciu–siedmiu młodszych chłopaków. Gdy odwracał się w którąś stronę, odwracali się razem z nim. Gdy biegł tyłem, oni też. Gdyby Sammy nagle zaczął się unosić w powietrzu, bez wątpienia ujrzelibyśmy, jak sześciu–siedmiu młodszych kibiców rozpaczliwie macha rękami, próbując wzbić się w powietrze. Ci młodzi kibice byli naprawdę bardzo młodzi. W pierwszej chwili oceniłem ich wiek na jakieś szesnaście lat, ale mogli być młodsi. Mogli mieć czternaście, mogli mieć dziewięć; nawet teraz znajduję przyjemność w widzeniu w nich ledwie przerośniętych dziewięciolatków. Byli złośliwymi dziewięciolatkami, którzy – w ramach zamętu w okresie przed dojrzewaniem – uważali Sammy'ego za swojego tatę. Ten najbliżej mnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12121

Wydanie: 12121

Zamów abonament