Fiskus naciąga fakty, żeby dostać podatek
Nie można czynności pośrednictwa w kupnie usług ubezpieczeniowych wiązać ze specjalistycznym świadczeniem usług ubezpieczeń. Nie są to również świadczenia o podobnym charakterze.
W grudniu 2020 r. spółka wystąpiła o interpretację ustawy o CIT. Konkretnie zapytała czy wynagrodzenie wypłacane przez nią za usługi ubezpieczeniowe na rzecz zakładów ubezpieczeń – zarówno gdy płatność dokonywana jest bezpośrednio czy za pośrednictwem – mieści się w katalogu z art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT. Sama uważała, że nie. W konsekwencji jej zdaniem takie czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła w Polsce i po jej stronie nie istnieją żadne obowiązki w tym zakresie.
Fiskus tego jednak nie potwierdził. Wskazał, że katalog usług wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT jest otwarty, na co wskazuje sformułowanie "świadczeń o podobnym charakterze". Sformułowanie to uprawnia do twierdzenia, że za świadczenia o podobnym charakterze należy uznać świadczenia równorzędne pod względem prawnym do wymienionych w ustawie. Innymi słowy, lista ta obejmuje również takie świadczenia, które zasadniczo są podobne do wymienionych, lecz mogą być np. inaczej określane (nazwane). Decydujące znaczenie dla stwierdzenia, że dane świadczenie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym ma treść postanowień umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta