Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zielone startupy rozwijają skrzydła z inwestorami z zagranicy

15 grudnia 2021 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
Chcemy  budować  fabryki  o znacznie wyższych zdolnościach produkcyjnych  na całym świecie – zapowiada  Olga Malinkiewicz, współzałożycielka Saule Technologies, startupu, który chce przyspieszyć swój rozwój wchodząc  na NewConnect
źródło: materiały prasowe
Chcemy budować fabryki o znacznie wyższych zdolnościach produkcyjnych na całym świecie – zapowiada Olga Malinkiewicz, współzałożycielka Saule Technologies, startupu, który chce przyspieszyć swój rozwój wchodząc na NewConnect

Globalny trend do inwestycji w przedsięwzięcia wspierające zrównoważony, ekologiczny rozwój dotarł także do Polski, gdzie jako pierwsi docenili go założyciele innowacyjnych spółek. Są jednak szanse na dopływ funduszy do greentech.

 

Niemal z miesiąca na miesiąc rośnie w Polsce liczba startupów, które swoimi pomysłami starają się odpowiedzieć na różnorodne wyzwania społeczne i środowiskowe, w tym te związane z adaptacją do zmian klimatu czy gospodarką o obiegu zamkniętym (GOZ). Takich innowacyjnych przedsięwzięć – które prof. Bolesław Rok, etyk biznesu z Akademii Leona Koźmińskiego, nazywa startupami pozytywnego wpływu – są już w Polsce setki. Podczas prac nad tegorocznym raportem „Startupy pozytywnego wpływu. Radykalna innowacja społeczna", który przygotowano w ramach Kozminski Business Hub, powstała lista prawie 600 startupów z 12 branż.

Wśród nich jest spora grupa tych, których przedsięwzięcia mogą pomóc w ochronie środowiska i zielonej transformacji, czyli tzw. greentech.

Zielony cel innowacji

– Polskie startupy świetnie wyczuły sens zarówno cywilizacyjny, jak i gospodarczy zielonej transformacji – oceniał w niedawnej rozmowie z „Rzeczpospolitą" Maciej Sadowski, prezes Fundacji Startup Hub. Według niego obecnie praktycznie wszystkie rodzime startupy akcentują w swoich prezentacjach i materiałach przedinwestycyjnych swój pozytywny wpływ na środowisko.

– Co ważne, w większości przypadków ten wpływ nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12142

Wydanie: 12142

Spis treści
Zamów abonament