To samo nie może być raz usługą, a raz towarem
Wysokość stawki podatkowej w przypadku cesji praw i obowiązków z umowy deweloperskiej powinna być taka sama jak dla czynności finalnej czyli dostawy mieszkania.
Spór w sprawie dotyczył wiążącej informacji stawkowej tzw. WIS. A konkretnie chodziło o cesję ogółu praw i obowiązków wynikających z umów deweloperskich. We wniosku o jej wydanie spółka stwierdziła, że takie umowy powinny być objęte 8 proc. stawką VAT, gdyż jej celem jest dostawa towaru w postaci prawa własności lokali mieszkalnych.
Fiskus uważał jednak inaczej. W WIS z 2021 r. określił dla cesji ogółu praw i obowiązków wynikających z umów deweloperskich stawkę 23 proc. Uznał cesję za świadczenie usługi, argumentując, że w konsekwencji jej zawarcia spółka przenosi tylko prawo do zakupu lokalu a nie prawo do rozporządzania towarem. Urzędnicy podkreślali, że podczas czynności przenoszenia praw spółka nie dysponuje jeszcze towarem. Tym samym nie zgodzili się, że fakt zawarcia umowy przedwstępnej wiąże się z przeniesienia władztwa ekonomicznego nad towarem (rzeczą).
Ostatecznie sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, który podzielił stanowisko spółki. Wskazał, że zawarcie umowy przedwstępnej lub deweloperskiej, o jakiej mowa we wniosku o wydanie WIS, która w istocie jest umową przedwstępną, nie powoduje przeniesienia prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta