Z uchwaleniem planu miejscowego może się wiązać odszkodowanie
Gminy, chcąc prowadzić politykę przestrzenną, biorą m.in. pod uwagę interes publiczny, jednak w niektórych sytuacjach dochodzi do naruszenia prawa właścicieli albo użytkowników wieczystych gruntów przejawiającego się w spadku ich wartości.
W art. 36 i 37 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: upzp) uregulowano m.in. odszkodowanie należne właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości od gminy w związku ze zmianą wartości gruntu w wyniku uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (dalej: plan miejscowy) albo jego zmiany.
Uchwała taka może się wiązać z niemożnością lub istotnym ograniczeniem korzystania z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem, co ma bezpośredni wpływ na jej wartość. Korzystanie z nieruchomości zgodnie z przeznaczeniem oznacza korzystanie z niej w sposób przewidziany w planie miejscowym bądź decyzji o warunkach zabudowy, natomiast korzystanie z nieruchomości w dotychczasowy sposób dotyczy faktycznego jej użytkowania (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 8 grudnia 2017 r., sygn. I ACa 740/17; postanowienie Sądu Najwyższego z 22 listopada 2018 r., sygn. V CSK 235/18).
W ciągu kilkunastu lat obowiązywania upzp przepisy dotyczące odszkodowań planistycznych były kilkakrotnie nowelizowane i wywołują liczne spory pomiędzy gminami a właścicielami albo użytkownikami wieczystymi nieruchomości. Gminy, chcąc prowadzić politykę przestrzenną, uchwalają lub zmieniają plany miejscowe, biorąc m.in. pod uwagę interes publiczny, jednak w niektórych sytuacjach dochodzi do naruszenia prawa właścicieli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta