Jaki VAT od przekształcenia użytkowania wieczystego we własność
Od 1 stycznia w odniesieniu do opłat z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania każdej opłaty rocznej w stosunku do uzyskanej kwoty.
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług użytkowania wieczystego budziło wątpliwości interpretacyjne od momentu wejścia w życie 1 maja 2004 r. przepisów ustawy o VAT. Kwestią sporną było ustalenie czy oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste należy traktować jako dostawę towarów. Nowelizacja ustawy o VAT, obowiązująca od 1 grudnia 2008 r., ostatecznie rozwiązała ten spór wskazując wprost, że oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste jest dostawą towarów.
Od momentu uchwalenia ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów powstała dodatkowa kwestia określenia na gruncie ustawy o VAT charakteru tych przekształceń, w tym ustalenia zasadności objęcia opłaty przekształceniowej podatkiem od towarów i usług. Wobec braku jednolitego stanowiska w tej sprawie spór znalazł swój finał w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Dotychczasowa praktyka
Na podstawie przepisów ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego dotychczasowi użytkownicy wieczyści stali się 1 stycznia 2019 r. właścicielami gruntów zabudowanych na cele mieszkalne. Z tytułu przekształcenia zostali oni zobowiązani do przekazywania przez okres 20 lat na poczet uprzednich właścicieli corocznej opłaty przekształceniowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta