Wynagrodzenie za zrzeczenie się roszczeń nie jest kosztem podatkowym
Zapłacona przez spółkę określona kwota na rzecz nabywcy budynku w zamian za zrzeczenie się przez niego wszelkich roszczeń i zobowiązanie do ich niedochodzenia nie jest wydatkiem poniesionym w celu ani osiągnięcia przychodu ani zachowania/zabezpieczenia jego źródła.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 27 grudnia 2021 r. (III SA/Wa 1459/21).
Spółka prawa handlowego, która prowadzi działalność deweloperską, wskazała we wniosku o interpretację indywidualną, że w 2013 r. sprzedała budynek wraz z gwarancją potwierdzającą jego jakość oraz uprawniającą nabywcę do żądania usunięcia wad. Podczas użytkowania nabywca zgłosił wady okien oraz fasady budynku. W związku z tym skierował sprawę do sądu arbitrażowego, przed którym doszło do zawarcia porozumienia, na mocy którego nabywca zrzekł się wszelkich roszczeń w stosunku do spółki w zamian za wynagrodzenie. Porozumienie nie przesądziło przy tym o zasadności roszczeń żadnej ze stron ani o odpowiedzialności.
Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem dotyczącym kwoty wypłaconej jako wynagrodzenie za zrzeczenie się roszczeń przez nabywcę. Według podatnika taką kwotę należy zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, gdyż wypłacone wynagrodzenie służyło zachowaniu źródła jego przychodów. Według podatnika, wypłata wynagrodzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta