Czas docenić srebrnego pracownika
Nawet przy rekrutacjach na stanowiska specjalistyczne, wymagające branżowego doświadczenia, pracodawcy często dyskryminują osoby 50+. To nastawienie powinny jednak zmienić zmiany demograficzne i deficyt kandydatów.
Pomimo dobrej koniunktury i tysięcy wakatów w firmach pracownicy 50+ często narzekają na ageizm, czyli dyskryminację ze względu na wiek i trudności ze znalezieniem pracy. Wyniki niedawnego badania, które przeprowadzili eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, dowiodły, że te narzekania są w pełni uzasadnione.
Okazało się, że polscy pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby 50+. Również te dobrze wykwalifikowane i ambitne, określane niekiedy angielskim mianem silversów, czyli srebrnych (od koloru włosów).
Wynik firmowej polityki
W ramach badania, przeprowadzonego między sierpniem i październikiem 2021 roku, eksperci PIE odpowiadali na oferty pracy publikowane na znanych portalach rekrutacyjnych, wysyłając zgłoszenia fikcyjnych kandydatów w wieku 28 i 52 lat. Aplikowali oni na stanowiska w sprzedaży i obsługi klienta (nie stawiano tam wysokich wymagań), a także na ogłoszenia z sektora finansów, bankowości i ubezpieczeń, gdzie oczekiwano doświadczenia i konkretnych umiejętności. W obu przypadkach młodsi kandydaci byli zapraszani na rozmowy rekrutacyjne średnio dwa razy częściej niż starsi.
Zjawisko ageizmu było szczególnie widoczne w Warszawie, gdzie młodszych kandydatów aplikujących na stanowiska wymagające doświadczenia zapraszano na rozmowę nawet czterokrotnie częściej niż ich kontrkandydatów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta