Jak zakwalifikować pomoc finansową dla spółki strefowej
Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z FGŚP, przekazane na podstawie ustawy o Covid-19, jest przychodem z działalności zwolnionej z opodatkowania na podstawie zezwolenia strefowego.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 16 grudnia 2021 r. (I SA/Rz 865/21).
W celu ograniczenia negatywnych konsekwencji ekonomicznych związanych z pandemią Covid-19, spółka skorzystała ze wsparcia z ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (ustawa o Covid-19). Wsparcie polegało na dofinansowaniu do wynagrodzeń pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Spółka wskazała, że jej pracownicy, których wynagrodzenie objęte jest dofinansowaniem, wykonują głównie zadania związane z działalnością gospodarczą prowadzoną na terenie SSE, na podstawie odpowiednich zezwoleń. We wniosku o interpretację zadano pytania:
1) Czy środki otrzymane przez spółkę z FGŚP jako dofinansowanie wynagrodzeń stanowią przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o CIT?
2) W przypadku uznania, że niniejsze dofinansowanie stanowi przychód, to czy środki otrzymane przez spółkę z FGŚP jako dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, wykonujących przede wszystkim działalność strefową, stanowią przychód z działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta