Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rynek najmu rośnie, jednak Polacy nadal chętniej kupują mieszkania

31 stycznia 2022 | Ekonomia i rynek
Wynajmujący coraz częściej poszukują większych lokali,  a udział  w rynku najmu mieszkań  z jednym pokojem stopniowo spada
źródło: Getty Images
Wynajmujący coraz częściej poszukują większych lokali, a udział w rynku najmu mieszkań z jednym pokojem stopniowo spada
źródło: materiały prasowe

Kwartalnik mieszkaniowy Otodom, OLX i Polityki Insight podsumowuje IV kwartał 2021 roku na rynku nieruchomości. Tematem specjalnym jest dostępność rynku najmu w Polsce.

Polacy nie są przyzwyczajeni do wynajmowania mieszkań, a polski rynek najmu nadal jest jednym z najmniej rozwiniętych w Unii Europejskiej. Według danych z najnowszego Kwartalnika mieszkaniowego Otodom, OLX i Polityki Insight jedynie ok. 4 proc. osób mieszka w wynajętych lokalach. To ponadpięciokrotnie mniej niż średnia unijna, która wynosi 21 proc. i ponaddziesięciokrotnie mniej niż w Niemczech (41 proc.), które pod tym względem są liderem w UE.

Jednocześnie 44 proc. Polaków uważa, że płacenie za wynajem jest nieopłacalne i woli wziąć kredyt na zakup własnego mieszkania. Mimo to raport unaocznia, że rynek najmu w Polsce rośnie i profesjonalizuje się.

Popularność najmu w Polsce w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej jest bardzo niska. Udział gospodarstw domowych użytkujących mieszkania na wynajem w ogóle gospodarstw jest mniejszy jedynie w Bułgarii, Rumunii, Chorwacji i na Litwie. Niski stopień rozwinięcia rynku najmu w Polsce jest uwarunkowany dwoma czynnikami: historycznym i społecznym.

W okres transformacji systemowej Polska wchodziła z minimalnym zasobem mieszkań na wynajem. Jak wskazuje spis powszechny z 1991 r., w żadnym z dużych miast liczba gospodarstw domowych będących najemcami nie przekroczyła 32 tys. – najwięcej było ich w Krakowie (31,3 tys.) i Poznaniu (30,4 tys.), a w Warszawie jedynie 8,6 tys. (mniej niż w Katowicach czy Bydgoszczy)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12179

Wydanie: 12179

Spis treści

Reklama

Zamów abonament