Naruszenie obowiązków właściciela lub zarządcy nieruchomości
Przepisy prawa budowlanego nakładają pewne obowiązki na właścicieli lub zarządców nieruchomości. W praktyce są problemy z odnalezieniem ich rzeczywistych adresatów.
Główne obowiązki właściciela lub zarządcy nieruchomości związane z utrzymaniem obiektu budowlanego zostały określone w art. 61 ustawy z 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 z późn. zm.; dalej: p.b.). Podmioty takie są zobowiązane do utrzymywania obiektów budowlanych i użytkowania zgodnie z zasadami określonymi w prawie, w szczególności zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi.
Bezpieczne użytkowanie
Ponadto są one zobowiązane do zapewnienia, przy dochowaniu należytej staranności, bezpiecznego użytkowania obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt związanych z działaniem człowieka lub sił natury (wyładowań atmosferycznych, wstrząsów sejsmicznych, silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferyczne, osuwisk ziemi, zjawisk lodowych na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożarów lub powodzi), w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
Ustalenie zakresu powyższych obowiązków zasadniczo nie budzi wątpliwości. Przepisy prawa definiują pojęcie „obiektu budowlanego” (art. 3 pkt 1 p.b.). Pojęcie to obejmuje wzniesione z użyciem wyrobów budowlanych budynki, budowle, obiekty małej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta